روش مراقبت از پوست های مختلط

انواع پوست

 

در این مقاله ما به بررسی پوست های مختلط و روش مراقبت از پوست های مختلط میپردازیم اما اول از آن باید بدانیم چند نوع پوست وجود دارد و پوست مختلط چگونه پوستی است.

به طور کلی پوست ها به ۵ دسته تقسیم میگردند که عبارتند از:

 • پوست خشک
 • پوست معمولی
 • پوست چرب
 • پوست ترکیبی یا مختلط
 • پوست حساس

انواع پوست معمولا بر طبق ژنتیک انسان ها شکل میگیرد اما نمیتوان تاثیر عادت های روزمره و شرایط محیطی مثل آب و هوا و غیره  و همچنین کارهایی که ما با پوست خود میکنیم را ندیده بگیریم و آگاهی داشتن از نوع پوست به ما کمک میکند تا بتوانیم رفتار و مراقبت درستی از پوست خود داشته باشیم. با ما در این مقاله همراه باشید تا بیشتر با پوست های مختلط یا ترکیبی و روش مراقبت از پوست های مختلط  آگاهی بدست آورید:

پوست ترکیبی یا مختلط چگونه پوستی است؟

نوع پوست مختلط یکی از رایج‌ترین انواع پوست‏‌ها در بین افراد می باشد. پوست مختلط  به پوستی که  به صورت همزمان دو یا چند نوع وضعیت پوستی مختلف  را دارد پوست مختلط می گویند یعنی این پوست ها دارای چند حالت هستند مثلا بعضی از قسمت‌‏های پوست خشک و پوسته‌پوسته است و وسط صورت یعنی  در ناحیه بینی، چانه و پیشانی که به آن ناحیه T می‌گویند، چرب است. در این نوع پوست ها میتوان در یک  زمان  هم چین و چروک، هم جوش ونیز روزاسه و خشکی پوست دید. باید دانست که  مراقبت از این نوع پوستی دارای سختیهایی است زیرا ممکن است دقیقا  هنگامیکه در حال برطرف کردن خشکی روی گونه‏‌ها هستید، خیلی ناگهانی  جوش‏‌هایی روی بینی‌تان ظاهر می‏شود. به همین دلیل باید به راه های مراقبت از پوست های مختلط را بدرستی بدانید.

نشانه هایی برای شناخت پوست مختلط

علائم و نشانه هایی وجود دارد که شما از آن طریق میتوانید تشخیص دهید که پوستتان مختلط است یا خیر:

 • صورت خود را به صورت کامل با پاک کننده ملایم شستشو دهید و بعد از آنکه خشک کردید بین ۱۰ الی۱۵ دقیقه صبر نمایید بدون آنکه چیزی روی پوست خود بزنید سپس اگر ناحیه بینی،چانه و پیشانی که به ناحیه T معروف است براق وچرب با دانه های سر سیاه و جوش بود و اما در ناحیه گونه احساس خشکی میکنید پوست شما از نوع ترکیبی است.
 • دیده شدن منافذ باز،دانه های سر سیاه و آکنه و چربی در ناحیه T و خشک شدن و پوسته پوسته شدن ، حساسیت زیاد به مواد پاک کننده ،قرمزی و رزاسه در ناحیه گونه
 • اگربعضی از محصولات باعث بروز جوش می‌شوند و بعضی دیگر پوستتان را خشک می‏کنند در واقع محصولات برای  مراقبت از پوست خود را به سختی پیدا می‌کنید پوستتان مختلط است.

 

روش مراقبت از پوست های مختلط

روش مراقبت از پوست های مختلط چگونه است:

 

 •  پوست مختلط را باید آب ولرم و با پاک کننده ملایم بشویید

آب داغ باعث می‌شود روغنهای ضروری پوست همچون کره نرم شوند و به هنگامی که صابون به این مخلوط اضافه می‌شود از بین بروند، بدون آن روغنها بخشی از مرطوب کننده وارد منافذ پوست می‌شود که منجر به گرفتگی دردناک و خارش پوست می‌شود.

هنگامیکه دارای پوست مختلط هستید ممکن است به  دلیل جوش و یا آکنه در روی پوستتان ممکن است تمایل داشته باشید از پاک کننده های قوی مانند صابون‌ها و محصولات حاوی سولفات و الکل استفاده نمایید اما باید بدانید این مواد  چربی طبیعی پوست را از بین می‌برندو در واقع پوست را تحریک به تولید چربی بیشتر میکند و داروهای شیمیایی قوی گونه های خشک را تحریک میکنند و همچنان نقاط چربی را به تولید چربی بیشتر تحریک میکنند. در این صورت توصیه میشود که از پاک کننده های ملایم استفاده کنید در حقیقت پاک کننده ای که تمام مواد اضافی و چسبنده روی پوستتان را از بین میبرد ولی باعث نمیشود شما در پوست خود احساس چربی یا خشکیه زیاد و غیر معمول داشته باشید، هر شستشو دهنده ایی برای پوست شما مناسب نیست  امروزه  محصولاتی برای شستشوی پوست های مختلط وجود دارد که بسیار میتوانند به شما در مراقبت از پوستتان  کمک کنند.حتما از آب ولرم  برای شستشو استفاده کنید نه از آب داغ که چربی های ضروری پوست را از بین ببرد و اینکه در روز یکبار پوستتان را بشویید.

نکته: برای خشک کردن پوستتان بعد از شستشو از پارچه ی نخی سفید به جای حوله استفاده کنید.

 • از سرم های آب رسان استفاده نمایید

سعی کنید همیشه پس از شستشو و خشک کردن پوستتان ، از یک سرم را روی پوست استفاده کنید تا باعث شود رطوبت را در پوستتان نگه دارد. زیرا  کمک به کاهش تولید بیش از حد روغن در نواحی چرب می کند و  این آبرسان ها به حفظ آب در داخل پوست کمک می‌کند.

 • در پوست مختلط نواحی مختلف پوست نیاز به مراقبت متفاوت نیز دارد

هنگامیکه پوست شما پوست مختلط است پس باید محصولات مناسب برای پوستتان پیدا کنید در واقع یک محصول واحد برای نواحی مختلف وجود ندارد پس بهتر است از یک کرم ضد آکنه برای مناطقی که آکنه دارند استفاده کنید یعنی نواحی T و درنواحی خشک  از یک مرطوب کننده بدون چربی استفاده کنید. امروزه  بسیاری از شرکت‌های زیبایی  که محصولات مراقبتی پوست تولید می کنند  محصولاتی دوگانه برای پوست مختلط طراحی کرده اند ؛ این محصولات بسته هایی هستند که حاوی یک مرطوب کننده مات کننده برای نقاط چرب و یک مرطوب کننده آبرسان برای ناحیه گونه هستند.

 •  از تونر استفاده کنید

کارشناسان معتقدند استفاده از تونر بدون الکل  راه حل بسیار مناسبی است برای مراقبت از پوست زیرا پوستهای چرب و خشک از نظر تعادل pH متفاوت هستند برابر سازی آنها برای سالم نگه داشتن پوست ضروری است و استفاده از یک تونر پس از شستن پوست  به شما کمک میکند به این ترتیب پوست شما خشک نمی‌شود غده‌های چربی را بیش از حد تحریک نمی‌کند.

 • ازماسک ها و روش لایه بردار ملایم استفاده کنید

شما میتوانید برای مراقبت از پوستتان ماسک خیار و ماست برای قسمتهای خشک پوست استفاده کنید و هفته ای یکبار حداقل این کار را انجام دهید.

ماسک خاک رس در پاک کردن منافذ پوست و جذب چربی اضافی از پوست بدون تحریک آن مناسب هستند. رس از مواد معدنی همچون آهن، سدیم، کلسیم، پتاسیم و منیزیم ساخته شده است و یک رس دریایی متشکل از منیزیم و دیگر مواد معدنی ناشی از رسوبات گیاهی است. از اسکراب نیز استفاده نمایید اما از اسکرابی استفاده کنید که پوست گونه‏‌های شما را بیش ‌از ‌حد خشک نکند و فقط چربی اضافی را از بین ببرد و جوش‏‌ها را کاهش دهدبه شما در مراقبت از پوستتان کمک بسیار میکند.

شاید شستشو و یا مرطوب کردن پوست از نظر شما کافی به نظر بیاید اما بسیاری از انواع پوست مختلط بعد از این کار هم ممکن است هم در معرض جوش و آلودگی باشند زیرا شرایط اولیه پوست را ندارند و لایه برداری منظم کمک می‌کند که صورت صاف و مسطح به نظر بیاید و به پیشگیری و رفع گرفتگی منافذ مسدود شده کمک می‌کند. در کل  لایه برداری دو تا چهار بار در هفته برای کمک به حذف سموم، پوست مرده و آلودگی از روی پوست است . در واقع منافذ بسته نواحی چرب باید باز شوند و جوش‌‏های نواحی چرب و پوست مرده نواحی خشک باید از بین برود و رطوبت مورد نیاز پوست تأمین شود. پوست روی گونه باید نرم شود و ناحیه T باید لایه‌‏برداری شود. اگر پوستتان سریع لک می‌شود، علاوه بر لایه ‏بردار BHA، از محصولاتی استفاده کنید که دارای بنزوئیل پراکسید هستند و باکتری‏های عامل بروز جوش را از بین می‏برند.

 

روش مراقبت از پوست های مختلط
روش مراقبت از پوست های مختلط

 

 •  غذای مناسب بخورید ورزش کنید

همانطور که از مواد مختلف موضعی برای مراقبت از پوست استفاده میکنید باید به تغذیه نیز توجه کافی داشت  به حد کافی آب  باید بنوشید (حداقل ۸ لیوان آب در روز) از مواد غذایی که سرشار از آنتی اکسیدان  است استفاده نمایید ، ماهی قزل‌آلا، گردو و دانه کتان و روغن ماهی یا مکمل روغن بذر کتان بیشتر مصرف کنید ، و ورزش نمایید زیرا ورزش باعث خون رسانی بیشتر میگردد و در نتیجه مواد مغذی بیشتری به پوست می‏رساند.

 

روش مراقبت از پوست های مختلط

 • از ضد آفتابهای مناسب استفاده نمایید

برای جلوگیری از چین و چروک و بروز لکه های ناشی از آفتاب  از پوست خود در برابر خورشید و آسیب‏ های اشعه UV محافظت کنید و به طور مرتب از کرم ضد آفتاب استفاده کنید در صورتی که پوستتان جوش می‌زند، ضد آفتاب‌های دارای دی‌اکسید تیتانیوم یا اکسید بخرید.

 • از محصولات خاص و متناسب با پوستتان استفاده نمایید

از محصولاتی  که حاوی آنتی‌اکسیدان‏ها، مرطوب‌کننده‏ ها و مواد مناسب نوع پوستتان هستند استفاده کنید .. اگر در بعضی نواحی پوستی خشک دارید، می‏توانید از سرم غنی‌شده با آنتی‌اکسیدان یا مرطوب‌کننده استفاده کنید.

ویتامین A یک آنتی اکسیدان مفید است که به مبارزه با رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند، شرایط رشد باکتری P.acnes را سخت‌تر می‌کند. و همچنین به تسریع  عملکرد سلول پوست کمک میکند، سلولهای مرده پوست از بین بروند و پوست درخشش بیشتری داشته باشد. توجه کنید که مواد تشکیل دهنده محصولات مراقبت با این ماده، رتینول یا تره تینوئین نامیده می‌شوند.

امیدوارم مطالبی که در مورد روش مراقبت از پوست های مختلط را برای شما بیان کردیم مفید بوده باشد و شما عزیزان می توانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا