واریاسیون چیست و چه کاربردی دارد؟

از واریاسیون به چه منظوری استفاده می شود؟

برای هر کسی که دوست دارد تغییری در ظاهر موهای خود ایجاد کند، رنگ کردن موهایش گزینه ای بسیار مناسب خواهد بود. اما انتخاب یک رنگ موی مناسب و با توجه به آنچه که دوست دارند، می تواند کار سختی باشد. چرا که این پایه رنگ مو است که می تواند نقش بسزایی را در نتیجه رنگ کردن مو ایفا کند. در این حالت واریاسیون رنگ مو وارد عمل می شود. اما واریاسیون ها چه هستند و چه کاربردی دارند؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا با واریاسیون‌ها آشنا شوید.

واریاسیون چیست؟

چهار رنگ اصلی مو وجود دارد: بلوند ، خرمایی، سیاه و سفید. این رنگ ها را می توان با کمی تغییر در تن، متفاوت ساخت و ظاهری جدید ایجاد نمود. این روند می تواند برای همه سایه ها انتخاب شود تا طیف گسترده ای از گزینه های رنگ مو مطابق با ترجیح شخصی هر کسی ایجاد گردد.

نمودار رنگ های مو تن های رنگی را از بلوند تا سیاه به صورت تفکیک، روی رشته موها نشان می دهد که این می تواند انتخاب را آسان سازد. اکثر نمودارها برای هر یک از رنگ های اصلی، تن های خنک، گرم و خنثی گزینه های بسیاری را ارائه می دهند. اما همان طور که گفته شد، از آن جایی که رنگ پایه ای موی هر فرد متفاوت است و از طرفی برای دستیابی به رنگ های خاص، می بایست از واریاسیون‌ها استفاده نمود.

واریاسیون رنگ مو
واریاسیون رنگ مو

برخی از رنگ های مو، تن زردی و یا قرمزی زیادی دارند که می توانند زیبایی رنگ مویی که قرار است روی سر قرار گیرد را تحت تاثیر قرار دهند. این مشکل به راحتی توسط واریاسیون‌ها قابل حل است. واریاسیون‌ها در واقع همان ماده های شیمیایی شبیه به رنگ مو است که می تواند برای گرفتن زردی ها، قرمزی ها، نارنجی ها و … بسیار موثر عمل کنند.

درواقع خوب است بدانید که واریاسیون ها شامل رنگ های اصلی و خالص مانند رنگ های بنفش، خاکستری، زیتونی، آبی، قرمز و طلایی می شوند. از این رنگ ها برای تغییر در تن رنگ موی فعلی شما مورد استفاده قرار می گیرند. واریاسیون ها را با رنگ مو و یا با رنگساژ ترکیب می کنند تا تن رنگ روی سر تغییر کند. خوب است بدانید که واریاسیون ها بسیار غلیظ هستند، لذا باید از آن ها به مقدار بسیار کمی استفاده نمایید. بعد از آنکه رنگ مو آماده شد، مقداری واریاسیون درون آن می ریزند تا سایه ای روی مو ایجاد نمایند و یا آن ها را از موی سر پنهان نمایند.

باید بدانید که واریاسیون‌ها را هرگز نباید بدون ترکیب کردن با رنگ موها استفاده نمایید. همچنین ذکر این نکته ضروری است که هرچه میزان اضافه کردن واریاسیون به رنگ مو زیاد باشد، رنگ مو تیره تر خواهد شد. در کل بهتر است برای کار با واریاسیون‌ها، از متخصصان آرایشی در این حوزه کمک بگیرید چرا که ممکن است به موهای خود آسیب رساید و یا به کلی رنگ موی خود را خراب کنید.

اما اگر می خواهید از واریاسیون‌ها استفاده نمایید، بهتر است پیش از استفاده، ویژگی های هر یک از آن ها مانند رنگ های دودی، رنگ های گرم و … را بدانید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

بیشتر بخوانید: فرمول ترکیب رنگ موی پرطرفدار سال

واریاسیون رنگ مو
واریاسیون رنگ مو

با انواع واریاسیون ها و کاربرد آن ها آشنا شوید

  • واریاسیون سبز: این واریاسیون‌ها می توانند رنگ های قرمز و بالعکس را خنثی نمایند. در واقع این واریاسیون را با گروه های C، M و A ترکیب شود.
  • واریاسیون قرمز: از واریاسیون قرمز برای ترکیب کردن رنگ های گرم استفاده می کنند. بهتر است این واریاسیون را بارنگ های گروه M، C و A مخلوط نکنید تا ترکیب رنگی شما خراب نشود.
  • واریاسیون زرد: واریاسیون زرد برای اضافه کردن تن طلایی به موها است.
  • واریاسیون های نقره ای و خاکستری: برای حذف تن رنگ زرد مو و براق شدن موها، از واریاسیون های نقره ای و خاکستری استفاده می کنند.
  • واریاسیون بنفش: این واریاسیون بهتر است با گروه رنگ های سرد مانند گروه C و A و همچنین گروه رنگی که رنگ قرمز دارند، استفاده شود. ضمنا برای بیشتر کردن رنگ بنفش در رنگ مو نیز از این واریاسیون استفاده می کنند.
  • واریاسیون آبی: رنگ آبی واریاسیون برای خنثی کردن رنگ های نارنجی کاربرد دارد و بهترین ترکیب آن با گروه رنگ های N است.

رنگ های سرد و گرم را بشناسید

رنگ های گرم بسیار شفاف هستند در حالی که رنگ های سرد عموما حالت مات دارند. در کاتالوگ رنگ ها، رنگ های گرم، گروه های رنگی R، N، K یا همان رنگ های قهوه ای- شرابی، فندوقی، بنفش و مسی را شامل می شود.
رنگ های دودی، خاکستری و زیتونی که گروه های A، C، M را شامل می شوند، جز رنگ های سرد هستند.

چگونه از واریاسیون‌ها استفاده کنیم؟

بعد از آنکه رنگ مورد علاقه خود را انتخاب نمودید، به اندازه یک تا دو بند از انگشت از واریاسیون دلخواهتان را با سه قاشق غذاخوری و همچنین دو قطره شامپو ترکیب کنید؛ البته اگر ریشه موهای شما در نیامده است! سپس این ترکیب را برای مدت بیست دقیقه روی سر خود بگذارید و بعد بشویید. در حالتی که موهای شما هایلایت شده است، آن را با شامپو مخلوط کرده و رنگساژ نمایید تا به ترکیبی که دوست دارید، دست یابید.

واریاسیون رنگ مو

قانون استفاده از واریاسیون ها چیست؟

R12 نام قانون واریاسیون است که به شما کمک می کند تا به راحتی بتوانید میزان درستی از این مواد شیمیایی را برای رسیدن به ترکیب رنگ مورد نظرتان، استفاده نمایید.
این قانون بر اساس پایه رنگ ۱۲ تنظیم شده است. درواقع برای رسیدن به سانتی متر مورد نیاز واریاسیون، می بایست پایه رنگ مورد نظرتان را از این عدد کم نمایید تا عدد مناسب مقدار واریاسیون‌ها به دست آید.جهت استفاده از واریاسیون به جای رنگ مو حتما از پایه رنگ مناسب رنگ مو استفاده کنید.حتما شناختی از پایه رنگ مو خود داشته باشید .به بلندی مو و ضخامت مو دقت کنید . تا خروجی رنگ مو شما بسیار مطبوب باشد.و از واریاسیون جهت رنگ کردن مو استفاده نکنید.واریاسون به عنوان تغییر رنک مو و پیگمنت قوی رنگ مو هستند.

 

سخن پایانی

حتما برای شما هم پیش آمده است که پس از رنگ کردن موهای خود، نتیجه نهایی را دوست نداشته اید. در این حالت ویژگی های واریاسیون‌های مختلف به کمک شما خواهند آمد تا به ترکیب رنگ مد نظر خود برسید. با توجه به آنچه که در ارتباط با نحوه استفاده از واریاسیون ها و همچنین کاربرد هر یک گفتیم، می توانید از آن ها کمک بگیرید و رنگ مورد علاقه خود را بسازید. استفاده از رنگ مو وترکیبات رنگ بیشتر تجربی هست و به تجربه شما نوع رنگ مو و کیفیت تمام نکاتی که گفته شد بر می گردد. ایمدوارم که این مقاله برای شما بسیار سودمند باشد.به رنگ مو و نوع رنگ مو خیلی اهمیت دهید .مو بسیار حساس است و جلوه خاصی به زیبایی می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا