مراقبت از پوست مستعد جوش و آکنه

مراقبت از پوست مستعد جوش و آکنه چیزی فراتر از دنبال کردن به تنهایی محصولات ضدجوش است. شما باید روتین های پوستی خاصی را دنبال کرده و به طور کلی این مشکلات پوستی را ریشه کن کنید. همین طور این می تواند شامل تغییر در سبک زندگی نیز باشد.

در ادامه با مگ آرایش یاب همراه باشید.

مراقبت از پوست مستعد جوش

بستگی به نوع جوش آکنه دارد: ساده ترین راه برای تقسیم جوش و  آکنه، انواع غیر التهابی و التهابی است.

غیر التهابی: آکنه غیر التهابی به منافذ مسدود شده ای گفته می شود که به صورت جوش های سرسیاه یا جوش های سفید ظاهر می شوند.

این نوع ملایم ترین نوع بوده و به راحتی قابل تشخیص است. جوش های سرسیاه ظاهری تیره دارند و می توانند تا حدودی صاف در برابر پوست ظاهر شوند. جوش های سر سفید برجستگی های کوچکی به رنگ پوست است.

مراقبت از پوست مستعد جوش

التهابی: هر چیزی که ظاهر قرمز یا قوی تری داشته باشد اساساً در رده جوش و آکنه های التهابی قرار می گیرد. این می تواند از پاپول ها و چرکها گرفته تا گره های شدیدتر و کیست ها باشد. پاپول ها برجستگی های کوچک قرمز رنگی هستند، در حالی که جوش های چرکی برجستگی های ریزی بوده که حاوی چرک هستند. پاپول ها اغلب به چرک تبدیل می شوند.

سپس آکنه های عمیق تر و دردناک تر وجود دارد. این برجستگی های ملتهب معمولاً بزرگتر از جوش معمول شما هستند و احساس می کنید زیر پوست قرار گرفته اند.

مراقبت از پوست مستعد جوش

این نیز به نوع پوست شما نیز بستگی دارد.

پیوند پوست چرب و آکنه معمول است. اما به دلایل مختلف، خشکی پوست ممکن است آکنه را تجربه کند، چه به دلیل عوامل محیطی باشد یا به دلیل روال ضعیف مراقبت از پوست، پوست را تحریک کرده و منافذ پوست را مسدود کرده باشد. به هر ترتیب دانستن اینکه کدام نوع پوست دارید می تواند به شما کمک کند تا به بهترین وجه ممکن از آکنه خود مراقبت کنید.

دکتر یورام هارت، متخصص پوست و مدیر پزشکی MDacne، می گوید که روشی آسان برای بررسی نوع پوست شما وجود دارد.

ابتدا صورت خود را با یک صابون ملایم “کودک” بشویید. به آرامی آن را خشک کنید. از هیچ محصول مراقبت از پوست استفاده نکنید.

چند ساعت بعد، پوست خود را معاینه کنید. اگر براق باشد، پوست چربی دارید. اگر پوسته پوسته، خشن یا قرمز به نظر برسد، پوستی خشک دارید.

مراقبت از پوست مستعد جوش

پوست ترکیبی روی گونه ها خشک و بر روی پیشانی، بینی و چانه (منطقه T) براق به نظر می رسد. در همین حال، پوست “معمولی” درخششی سالم و بدون هیچ مشکلی خواهد داشت. به خاطر داشته باشید که ممکن است مستعد آکنه باشید بدون داشتن پوستی خشک و چرب.

درمان آکنه فقط شامل آزمایش محصول پس از محصول نیست. این شامل پاکسازی دقیق و برخی تغییرات ساده در سبک زندگی است.

برای درمان و مراقبت از پوست مستعد جوش و آکنه نکات زیر را در نظر داشته باشید:

دو بار در روز و بعد از تعریق صورت خود را بشویید. شستن صورت هنگام بیدار شدن و قبل از خواب توصیه می شود. انجام آن بیش از دو بار در روز، مگر اینکه به خصوص عرق کرده باشید، می تواند پوست را تحریک کند.

ملایم باشید از مواد لایه بردار خشن استفاده نکنید. این بهترین توصیه پزشکان متخصص زیبایی و پوست است. “آكنه مشكل” كثیفی “ندارد ، بنابراین سخت تر تمیز كردن و استفاده از لایه بردارهای سخت كمك نمی كند و فقط می تواند منجر به قرمزی و تحریک بیشتر شود.”

جوش های پوستی خود را دست نزنید. این کار ممکن است فوق العاده وسوسه انگیز باشد، اما بدتر موجب گسترش جوش و آکنه و احتمالا زخم شدن خواهد شد.

همچنین می تواند باکتری ها را به منافذ دیگر منتقل کند و باعث شود جوش های کوچک به آکنه های ملتهب و عمیق تبدیل شوند.

اما اگر مجبور هستید، یک روش ظاهر مناسب وجود دارد که آسیب کمتری به پوست شما خواهد رساند. برای این منظور، از کمپرس گرم برای باز کردن منافذ استفاده کنید و به آرامی دو طرف جوش سرسیاه یا جوش سفید را به سمت پایین فشار دهید. بهتر است این کار را با انواع عمیق تر آکنه مانند جوش های چرکی انجام ندهید.

مراقبت از پوست مستعد جوش

هیدراته بمانید
مرطوب نگه داشتن پوست ممکن است به مقابله با چربی اضافی منجر به آکنه کمک کند. با این وجود پایبندی به قانون ۸ × ۸ (نوشیدن هشت لیوان در روز) ضرری ندارد.

روال اساسی مراقبت از پوست

یک روال مراقبت از پوست که برای نوع پوست یا نگرانی شما مناسب نباشد ، می تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند.

در اینجا هر مرحله ای است که شما باید هنگام برخورد با پوست مستعد آکنه در نظر بگیرید.

اسید سالیسیلیک برای از بین بردن منافذ پوست و کاهش التهاب عمل می کند. برای جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید ایده آل است اما همچنین می تواند به زودتر از بین رفتن جوش ها کمک کند. بنزوئیل پراکسید باکتری های آکنه را از بین می برد و بنابراین در آکنه های التهابی بهترین عملکرد را دارد. رتینوئیدها سطح پوست را لایه برداری می کنند و سلول های مرده پوست را که منافذ پوست را مسدود می کنند ، از بین می برند. آنها همچنین به جلوگیری از التهاب منبع مطمئن کمک می کنند و برای همه انواع رژیم های آکنه اساسی هستند. پاکسازی پوست در صبح می تواند یکی از اجزای خوب رژیم آکنه باشد. برای خلاص شدن از شر روغن اضافی که ممکن است منجر به شکستگی شود ، از یک تونر استفاده کنید. چه پوست شما خشک باشد و چه چرب ، یک مرطوب کننده باعث مرطوب شدن پوست می شود.

استفاده از تونر های مخصوص پوست چرب و مستعد جوش

پاکسازی پوست یکی از مهمترین مواردی است که اغلب بانوان برای پاکسازی کامل پوستی خود دچار مشکل می شوند. پاک کردن کامل آلودگی ها، ترکیبات آرایشی باقی مانده از لوازم آرایشی بر روی پوست شما آسیب های زیادی را به پوست شما وارد میکند. استفاده از تونر ها برای پاکسازی پوست یکی از راحت ترین روش ها می باشد. اگر دارای پوستی مستعد جوش و چرب هستید لازم است که تونر مناسب پوست های چرب و ملتهب را خریداری کنید و در روتین پوستی خود از آن استفاده نمایید. تونر ها علاوه بر پاک کنندگی میزان چربی پوست را متعادل میکنند و ترکیبات موجود در آنها باعث درمان لک و تیرگی های پوستی میشود. همچنین تونر ها به خوبی میتوانند منافذ پوستی را پاکسازی کنند و موجب درخشانی پوست شما بشوند. یکی از نکات در هنگام خرید تونر ها این است که تونر خریداری شده فاقد الکل و پارابن باشد و استفاده از آن بتواند به صافی و روشنی پوست شما کمک کند.

استفاده از مرطوب کننده های ضد جوش

برخی از مواد و ترکیباتی که برای شستشو و پاکسازی پوست صورت شما می شود باعث خشکی و کم آبی پوستتان می شود. استفاده از کرم های مرطوب کننده مناسب پوست های چرب می تواند چربی پوست شما به اندازه کافی تامین کند. همچنین مرطوب کنندگی و خواص موجود در این کرم ها که موجب آبرسانی پوست می شود باعث می شود که پوستی شاداب داشته باشید. همچنین از دیگر خواص موجود در این کرم های ضدجوش این است که در درمان آکنه ها و جوش های پوست شما تاثیرگذار است.

استفاده از پاک کننده های آرایشی

استفاده از شیر پاک کن ها، و ترکیبات پاک کننده ی آرایشی از گذشته در بین بانوان رایج بوده است. یکی از مواردی که میتواند در کاهش جوش ها و آکنه های پوست شما تاثیرگذار باشد این است که منافذ پوست خود را تمیز نگهدارید و نگذارید مواد شیمیایی لوازم آرایشی روی پوستتان باقی بماند. مواد پاک کننده ی آرایشی زیادی در بازار موجود هستند و بهتر است شما هر شب صورت خود را قبل از خواب با ترکیبات پاک کننده تمیز کنید و استمرار این کار درمان جوش های صورت شما را کوتاهتر خواهد کرد.

همین طور بخوانید:

معرفی بهترین ماسک های آووکادو که روی پوست شما معجزه خواهند کرد

کدام کرم مرطوب کننده بهتر است؟ + معرفی کرم دست و صورت جوجوبا

خشکی پوست ، عوامل تشدید کننده و روش پیشگیری

طرز تهیه ماسک صورت توت فرنگی در خانه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا