بهترین روش های مراقبت از پوست در مقابل مواد ضدعفونی کننده

مواد ضد عفونی کننده، موادی هستند که رشد میکروارگانیسم ها را متوقف یا کند می کنند. این مواد به طور مداوم در بیمارستان ها و سایر مراکز پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند تا خطر ابتلا به عفونت حین عمل و سایر فرایندها کاهش یابد. البته سایر افراد به منظور جلوگیری از ابتلا به ویروس و یا شیوع آن، از این مواد ضدعفونی کننده، برای پاکسازی دست و پوست و ضدعفونی کردن آن ها استفاده می کنند. اما بهتر است بدانید که این مواد می توانند گاهی اوقات خطرساز شده و به پوست آسیب وارد کنند. لذا ما قصد داریم در این مطلب روش های مراقبت از پوست در مقابل مواد ضدعفونی کننده را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

مراقبت از پوست در مقابل مواد ضدعفونی کننده

اگر تا به حال شاهد هر نوع جراحی بوده اید؟ احتمالاً دیدید که جراح بعد از شستن دست و ساعد خود، آن ها را به ماده ای آغشته می کند. این همان ضدعفونی کننده است. البته استفاده از ماده های ضدعفونی کننده خاص پزشکان و جراحان نیست و سایر افراد برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ها، به طور مداوم دست های خود را ضدعفونی می کنند. چندبار استفاده مداوم از این مواد، پوست شما را حساس کرده و مشکلات را برایتان در برخواهد داشت. از این رو می بایست با راه های مراقبت از پوست آشنا شوید.

چگونه از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنیم؟

مواد ضدعفونی کننده انواع مختلفی دارند که بسیاری از انواع آن ها می توانند روی پوست نیز استفاده شوند. اما از آنجایی که بسیاری از این مواد ضدعفونی کننده، چربی پوست را از بین می برند، می توانند در طولانی مدت سبب بروز سوختگی روی پوست شوند. از این رو خشکی حاد و آسیب رسیدن به لایه حمایتی پوست می تواند قدم بعدی در استفاده مکرر از مواد ضدعفونی کننده باشد. در مرحله بعدی اگزما، قرمزی پوست، نمایان شدن پوسته های ریز و دانه های خارشی روی پوست پدید می آید و پوست دچار ترک خوردگی می شود. حال برای مراقبت از پوست در مقابل مواد ضدعفونی کننده این روش ها را امتحان کنید.

مراقبت از پوست در مقابل مواد ضدعفونی کننده

مواد ضدعفونی کننده را مستقیما روی نواحی خشک پوست نزنید

اگر می خواهید یکی از بهترین روش های مراقبت از پوست خود در برابر مواد پاکسازی کننده را پیاده سازی کنید، به شما پیشنهاد می کنیم که مواد ضدعفونی کننده را مستقیما روی پوست خود نزنید. به این منظور می توانید از پدهای ضدعفونی کننده و دستمال ها استفاده کنید و پوست خود را با آن ها پاک کنید. به این صورت شما ضمن ضدعفونی کردن پوست، از تماس مستقیم مواد به پوستتان جلوگیری خواهید نمود.

برای مراقبت از پوست در مقابل مواد ضدعفونی کننده از دستکش استفاده کنید

برای آنکه کمتر مجبور به ضدعفونی کردن دست ها شوید، حتما از دستکش های نفوذ ناپذیر استفاده کنید. یکبار دستان خود را ضدعفونی کرده و سپس دستکش به دست کنید تا به طور مداوم مجبور به استعمال مواد ضدعفونی کننده روی پوست خود نباشید.

مرطوب کننده به پوست خود بزنید

یکی دیگر از روش های مراقبت از پوست در مقابل مواد ضدعفونی کننده، استفاده از مرطوب کننده ها است.از آنجایی که بسیاری از این مواد ضدعفونی کننده پوست را خشک می کنند، لذا برای مراقبت از پوست از خشک شدن، ی بایست به طور مرتب از مرطوب کننده ها استفاده نمایید.

برای مراقبت از پوست در مقابل مواد ضدعفونی کننده کرم های تقویتی را فراموش نکنید

استفاده مکرر از کرم های تقویتی پوست، یکی دیگر از روش های مراقبت از پوست در مقابل مواد ضدعفونی کننده است. کرم هایی که حاوی ویتامین های مفید برای پوست هستند را خریداری کنید به طور مرتب آن را روی پوست خود بزنید و مالش دهید تا جذب شوند. با این کار می توانید سلامت پوست خود را حفظ نمایید.

مراقبت از پوست در مقابل مواد ضدعفونی کننده

از ضدعفونی کننده های مرغوب و باکیفیت استفاده نمایید

اگر مجبورید به طور مرتب پوست و به خصوص دستان خود را ضدعفونی کنید، به شما پیشنهاد می کنیم حتما ضدعفونی کننده های مرغوب را از مراکز بهداشتی خریداری نمایید و از آن ها استفاده نمایید. برخی از ضدعفونی کنندگان بی کیفیت، حاوی مواد شیمیایی مضری هستند که می توانند به پوست آسیب های جدی وارد سازند. حتی برخی از سودجویان ترکیبات بسیار مضری مانند وایتکس که مضر است را تحت عنوان مواد ضدعفونی کننده پوست به فروش می رسانند. لذا به مظور جلوگیری از آسیب های جبران ناپذیر، حتما مواد ضدعفونی کننده مرغوب را از مراکز بهداشتی معتبر خریداری نمایید.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، برای مراقبت از پوست در چنین شرایطی روش های متعددی وجود دارد. البته پشنهاد می کنیم حتی المقدور از آب و صابون برای ضدعفونی کردن پوست و دستان خود استفاده کنید، اما اگر دسترسی به آب و صابون ندارید، این موارد را برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پوست، مد نظر داشته باشید و از آن ها برای حفظ پوست خود استفاده نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا