علامت های کمبود آهن در بدن و درمان های آن

نشانه های کمبود آهن در بدن

کمبود آهن در بدن می تواند عوارض قابل توجهی داشته باشد و باید حتما نسبت به این موضوع آگاهی و دقت کافی داشته باشید. در صورتی که نسبت به این علائم دقت داشته و به موقع برای برطرف ساختن کمبود آهن در بدن خود اقدام کنید، می توانید انتظار داشته باشید که عوارض کمتری از این بابت را تجربه کرده و خیلی زود سطح آهن بدن شما تامین شود. در غیر این صورت عوارض آن شدت یافته و مشکلات زیادی را تجربه خواهید کرد.

علائم کمبود آهن در بدن

اگر نسبت به علائم کمبود آهن در بدن خود مشکوک هستید یا می خواهید به موقع در این خصوص اقدام کنید، این مطلب را دنبال نمایید.

کم خونی ناشی از فقر آهن نوعی کم خونی شایع است – بیماری که در آن خون فاقد گلبول های قرمز خون کافی باشد. سلول های قرمز خون اکسیژن را به بافت های بدن منتقل می کنند. همان طور که از نام آن پیداست ، کم خونی فقر آهن به دلیل نبود آهن کافی است. بدون آهن کافی، بدن شما نمی تواند ماده کافی در گلبول های قرمز خون تولید کند که آن ها را قادر به حمل اکسیژن (هموگلوبین) می کند. در نتیجه ، کم خونی فقر آهن ممکن است شما را خسته و تنگی نفس ایجاد کند. شما معمولاً می توانید کم خونی فقر آهن را با استفاده از مکمل آهن اصلاح کنید.

بعضی اوقات آزمایشات اضافی یا درمان کم خونی ناشی از فقر آهن ضروری است ، به خصوص اگر پزشک شما مشکوک به خونریزی داخلی باشد.

علائم در ابتدا ، کم خونی فقر آهن می تواند آنقدر خفیف باشد که مورد توجه قرار نگیرد. اما با کمبود آهن در بدن و بدتر شدن کم خونی ، علائم و نشانه ها تشدید می شوند. علائم و نشانه های کم خونی فقر آهن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خستگی مفرط ضعف پوست رنگ پریده درد قفسه سینه ، ضربان قلب سریع یا تنگی نفس سردرد ، سرگیجه یا سبکی سر دست و پای سرد التهاب یا درد زبان ناخن شکننده هوس غیرمعمول برای مواد غیر مغذی مانند یخ ، خاک یا نشاسته اشتهای ضعیف ، به ویژه در نوزادان و کودکان مبتلا به کم خونی فقر آهن

علامت های کمبود آهن

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما یا فرزندتان علائم و نشانه هایی را نشان داد که کم خونی ناشی از فقر آهن را نشان می دهد ، به پزشک خود مراجعه کنید. کم خونی فقر آهن چیزی نیست که بتوان خود تشخیص داد یا درمان کرد. بنابراین به جای استفاده از مکمل های آهن به تنهایی برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید. اضافه بار بدن با آهن می تواند خطرناک باشد زیرا تجمع بیش از حد آهن می تواند به کبد شما آسیب برساند و عوارض دیگری ایجاد کند.

کم خونی فقر آهن زمانی اتفاق می افتد که بدن شما آهن کافی برای تولید هموگلوبین نداشته باشد. هموگلوبین بخشی از گلبول های قرمز خون است که به آن رنگ قرمز می دهد و گلبول های قرمز را قادر می سازد خون اکسیژنه را به بدن شما منتقل کنند. اگر آهن به میزان کافی مصرف نکنید ، یا اگر مقدار زیادی آهن از دست دهید ، بدن نمی تواند به اندازه کافی هموگلوبین تولید کند و در نهایت کم خونی فقر آهن ایجاد می شود. دلایل کم خونی فقر آهن عبارتند از: از دست دادن خون خون حاوی آهن در سلول های قرمز خون است. بنابراین اگر خون از دست بدهید ، مقداری آهن از دست می رود.

زنانی که دوره های سنگین قاعدگی دارند در معرض کم خونی فقر آهن هستند زیرا در دوران قاعدگی خون از دست می دهند. کاهش خون مزمن و آهسته در بدن – مانند زخم معده ، فتق هیاتال ، پولیپ روده بزرگ یا سرطان روده بزرگ – می تواند باعث کم خونی و فقر آهن شود. خونریزی از دستگاه گوارش می تواند ناشی از استفاده منظم از برخی مسکن های بدون نسخه ، به ویژه آسپرین باشد.

کمبود آهن در رژیم غذایی شما

بدن شما به طور منظم از غذاهایی که می خورید آهن دریافت می کند. اگر آهن خیلی کم مصرف می کنید ، با گذشت زمان بدن شما دچار کمبود آهن می شود. نمونه هایی از غذاهای غنی از آهن شامل گوشت ، تخم مرغ ، سبزیجات سبز برگ و غذاهای غنی شده با آهن است. برای رشد و نمو مناسب ، نوزادان و کودکان نیز به رژیم غذایی خود نیاز به آهن دارند.

عدم توانایی در جذب آهن

آهن حاصل از غذا در روده کوچک شما به جریان خون جذب می شود. یک اختلال روده ای ، مانند بیماری سلیاک ، که توانایی روده شما را در جذب مواد مغذی از غذای هضم شده تحت تأثیر قرار می دهد ، می تواند منجر به کم خونی فقر آهن شود. اگر بخشی از روده کوچک شما با استفاده از روش جراحی بای پس یا حذف شده باشد ، این ممکن است بر توانایی شما در جذب آهن و سایر مواد مغذی تأثیر بگذارد.

بارداری

بدون مکمل آهن ، کم خونی فقر آهن در بسیاری از زنان باردار اتفاق می افتد زیرا ذخیره آهن آنها نیاز به افزایش حجم خون خود و همچنین منبع هموگلوبین برای جنین در حال رشد دارد.

عوامل خطر

این گروه از افراد ممکن است خطر کم خونی فقر آهن را افزایش دهند:

زنان: از آنجا که زنان در دوران قاعدگی خون از دست می دهند ، به طور کلی زنان بیشتر در معرض خطر کم خونی فقر آهن قرار دارند.

نوزادان و کودکان نوزادان: به ویژه آنهایی که وزن کم و یا زودرس متولد شده اند ، آهن کافی از شیر مادر یا شیر خشک دریافت نمی کنند ، ممکن است در معرض کمبود آهن باشند. کودکان در طول جهش به آهن اضافی نیاز دارند. اگر کودک شما از رژیم غذایی متنوع و سالم استفاده نمی کند ، ممکن است در معرض کم خونی باشد. گیاهخواران افرادی که گوشت نمی خورند ممکن است در صورت عدم مصرف سایر غذاهای غنی از آهن ، در معرض خطر کم خونی فقر آهن باشند.

اهدا کنندگان مکرر خون: افرادی که به طور معمول خون اهدا می کنند ، ممکن است در معرض خطر کم خونی فقر آهن قرار بگیرند ، زیرا اهدای خون می تواند ذخایر آهن را تخلیه کند. هموگلوبین کم مربوط به اهدای خون ممکن است یک مشکل موقتی باشد که با خوردن غذاهای غنی از آهن بیشتر رفع می شود.

علامت های کمبود آهن

عوارض کمبود آهن

کم خونی کمبود فقر آهن معمولاً عارضه ای ایجاد نمی کند. با این حال ، کم خونی فقر آهن بدون درمان ، می تواند منجر به مشکلات سلامتی شود ، از جمله موارد زیر:

مشکلات قلبی

کم خونی فقر آهن ممکن است منجر به ضربان قلب سریع یا نامنظم شود. قلب شما باید خون بیشتری پمپ کند تا کمبود اکسیژن حمل شده در خون هنگام کم خونی را جبران کند. این می تواند منجر به بزرگ شدن قلب یا نارسایی قلبی شود.

مشکلات دوران بارداری و کمبود آهن

در زنان باردار ، کم خونی شدید ناشی از فقر آهن با تولد زودرس و نوزادان کم وزن مرتبط است. اما این بیماری در زنان بارداری که به عنوان بخشی از مراقبت های دوران بارداری خود از مکمل های آهن استفاده می کنند قابل پیشگیری است.

مشکلات رشد در نوزادان و کودکان

کمبود شدید آهن می تواند منجر به کم خونی و همچنین تاخیر در رشد و نمو شود. علاوه بر این ، کم خونی فقر آهن با افزایش حساسیت به عفونت ها همراه است. جلوگیری با انتخاب غذاهای غنی از آهن می توانید خطر کم خونی فقر آهن را کاهش دهید.

علامت های کمبود آهن

غذاهای غنی از آهن را انتخاب کنید

غذاهای غنی از آهن عبارتند از: گوشت قرمز ، گوشت خوک و مرغ غذای دریایی لوبیا سبزیجات برگ سبز تیره ، مانند اسفناج میوه های خشک ، مانند کشمش و زردآلو غلات ، نان ها و پاستاهای غنی شده با آهن نخود فرنگی بدن شما آهن بیشتری را از گوشت جذب می کند تا اینکه از منابع دیگر جذب شود. اگر ترجیح می دهید گوشت نخورید ، ممکن است لازم باشد که غذاهای غنی از آهن و گیاهی را برای جذب آهن به همان اندازه که گوشت می خورد ، جذب کنید. برای تقویت جذب آهن غذاهای حاوی ویتامین C را انتخاب کنید می توانید همزمان با خوردن غذاهای پر آهن ، با نوشیدن آب مرکبات یا خوردن غذاهای دیگر سرشار از ویتامین C ، جذب آهن را در بدن افزایش دهید. ویتامین C موجود در آب مرکبات مانند آب پرتقال به بدن شما در جذب بهتر آهن در رژیم غذایی کمک می کند. ویتامین C نیز در: کلم بروکلی گریپ فروت کیوی سبزیجات خربزه پرتقال ها فلفل توت فرنگی نارنگی گوجه فرنگیها جلوگیری از کم خونی فقر آهن در نوزادان برای جلوگیری از کم خونی فقر آهن در نوزادان ، شیر مادر یا شیرخشک غنی شده با آهن را برای سال اول به کودک خود بدهید. شیر گاو منبع خوبی از آهن برای نوزادان نیست و برای نوزادان زیر ۱ سال توصیه نمی شود. پس از ۶ ماهگی ، حداقل ۲ بار در روز برای تقویت مصرف آهن ، غذای غلات غنی شده با آهن یا گوشت های پوره را برای کودک خود شروع کنید. بعد از یک سال ، مطمئن شوید که کودکان بیش از ۲۰ اونس (۵۹۱ میلی لیتر) شیر در روز نمی نوشند. شیر زیاد اغلب جای سایر غذاها را می گیرد ، از جمله غذاهایی که غنی از آهن هستند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا