علائم سرطان پوست که باید بدانید

سرطان پوست

یکی از انواع سرطان ها که در هر سال قربانیان زیادی را در سراسر جهان به خود اختصاص می دهد، سرطان پوست است که شاید بتوان با کنار گذاشتن فاکتورهای ژنتیکی، تا حدودی به کمک برخی از مراقبت ها، چون استفاده از ضدآفتاب حتی در فصول خنک و سرد سال، از آن پیشگیری مثبت به عمل آورد.

در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم علائم سرطان پوست کدامند.

علائم سرطان پوست

سرطان پوست – رشد غیرطبیعی سلول های پوستی – اغلب در پوست در معرض آفتاب ایجاد می شود. اما این فرم رایج سرطان می تواند در مناطقی از پوست شما که معمولاً در معرض نور آفتاب نیستند نیز رخ دهد.

سه نوع عمده سرطان پوست وجود دارد: کارسینوم سلول بازال ، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم.

با محدود کردن یا اجتناب از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش (UV) می توانید خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهید. بررسی پوست برای تغییرات مشکوک می تواند به تشخیص سرطان پوست در اولین مراحل آن کمک کند. تشخیص به موقع سرطان پوست بیشترین شانس را برای درمان موفقیت آمیز سرطان پوست به شما می دهد.

سرطان پوست در درجه اول در مناطقی از پوست در معرض آفتاب ، از جمله پوست سر ، صورت ، لب ها ، گوش ها ، گردن ، سینه ، بازوها و دست ها و روی پاها در زنان ایجاد می شود. اما همچنین می تواند در مناطقی ایجاد شود که به ندرت نور روز را می بینند – کف دست ، زیر ناخن یا انگشتان پا و ناحیه تناسلی شما.

سرطان پوست افراد را از هر رنگ پوست ، از جمله افراد دارای رنگ پوست تیره ، تحت تأثیر قرار می دهد. هنگامی که ملانوم در افرادی با رنگ پوست تیره ایجاد می شود ، بیشتر در مناطقی که به طور معمول در معرض آفتاب قرار ندارند مانند کف دست و کف پا ایجاد می شود.

علائم و نشانه های کارسینوم سلول بازال

سرطان سلول بازال معمولاً در مناطقی از بدن در معرض آفتاب مانند گردن یا صورت رخ می دهد.

علائم و نشانه های سرطان سلول سنگفرشی

غالباً ، کارسینوم سلول سنگفرشی در مناطقی از بدن در معرض آفتاب مانند صورت ، گوش ها و دست ها رخ می دهد. افرادی که پوست تیره تری دارند بیشتر در معرض کارسینوم سلول سنگفرشی در مناطقی قرار می گیرند که اغلب در معرض آفتاب نیستند.

علائم و نشانه های ملانوم

ملانوما می تواند در هر نقطه از بدن شما ایجاد شود ، در غیر این صورت پوستی طبیعی یا خال موجود که سرطانی می شود. ملانوم اغلب در صورت یا تنه مردان مبتلا ظاهر می شود. در زنان ، این نوع سرطان اغلب در ناحیه پایین پا ایجاد می شود. در زنان و مردان ، ملانوم ممکن است در پوستی که در معرض آفتاب قرار نگرفته است ، ایجاد شود.

ملانوما می تواند افراد را از هر رنگ پوست تحت تأثیر قرار دهد. در افرادی که رنگ پوست آنها تیره است ، ملانوم تمایل دارد که در کف دست یا کف پا ، یا در زیر ناخن ها یا ناخن های پا ایجاد شود.

علائم ملانوما شامل موارد زیر است:

  • یک لکه قهوه ای بزرگ با لکه های تیره تر
  • خال که در رنگ ، اندازه یا احساس تغییر می کند یا خونریزی می کند
  • یک ضایعه کوچک با حاشیه نامنظم و قسمتهایی که به رنگ قرمز ، صورتی ، سفید ، آبی یا آبی-سیاه دیده می شود
  • ضایعه ای دردناک که خارش یا سوختگی دارد
  • ضایعات تیره روی کف دست، کف پا، نوک انگشتان دست یا انگشتان پا، یا در غشاهای مخاطی پوشاننده دهان، بینی، واژن یا مقعد

علائم و نشانه های کمتر سرطان پوست

انواع دیگر کمتر شایع سرطان پوست عبارتند از:

سارکوم کاپوسی. این فرم نادر سرطان پوست در رگهای خونی پوست ایجاد می شود و باعث ایجاد لکه های قرمز یا بنفش روی پوست یا غشاهای مخاطی می شود.

سارکوم کاپوسی عمدتاً در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند مانند افراد مبتلا به ایدز و در افرادی که از داروهایی استفاده می کنند که ایمنی طبیعی آنها را سرکوب می کند ، مانند افرادی که پیوند اعضا انجام داده اند ، رخ می دهد.

سایر افراد با خطر افزایش سارکوم کاپوسی شامل مردان جوانی است که در آفریقا زندگی می کنند یا مردان مسن میراث یهودی ایتالیا یا اروپای شرقی.

سرطان سلول مرکل. سرطان سلول مرکل باعث ایجاد گره های محکم و براق می شود که در روی پوست یا درست زیر آن و در فولیکول های مو ایجاد می شود. سرطان سلول مرکل اغلب در سر ، گردن و تنه دیده می شود.
سرطان غده سباسه. این سرطان غیرمعمول و تهاجمی از غدد چربی پوست نشأت می گیرد. کارسینومای غده سباسه – که معمولاً به صورت گره های سفت و بدون درد به نظر می رسد – ممکن است در هر جایی ایجاد شود ، اما بیشتر آن در پلک دیده می شود ، جایی که اغلب با دیگر مشکلات پلک اشتباه می شود.
چه موقع به پزشک مراجعه کنیم
در صورت مشاهده تغییراتی در پوست که باعث نگرانی شما می شود ، با پزشک خود وقت بگیرید. همه تغییرات پوستی ناشی از سرطان پوست نیست. پزشک شما تغییرات پوستی شما را برای تعیین علت بررسی می کند.

علل

سرطان پوست از لایه بالایی پوست شما – اپیدرم آغاز می شود. اپیدرم یک لایه نازک است که یک پوشش محافظ از سلولهای پوستی را که بدن شما به طور مداوم می ریزد ، فراهم می کند. اپیدرم شامل سه نوع سلول اصلی است:

سلول های سنگفرشی درست در زیر سطح خارجی قرار دارند و به عنوان پوشش داخلی پوست عمل می کنند.
سلول های پایه که سلولهای پوستی جدیدی تولید می کنند ، در زیر سلولهای سنگفرشی قرار دارند.

ملانوسیت ها – که ملانین را تولید می کنند ، رنگدانه ای که به پوست رنگ طبیعی می دهد – در قسمت تحتانی اپیدرم شما قرار دارد. ملانوسیت ها هنگام آفتاب گرفتن ، ملانین بیشتری تولید می کنند تا از لایه های عمیق پوست شما محافظت کنند.

نور ماورا بنفش و سایر علل بالقوه

بیشترین آسیب به DNA در سلولهای پوست در اثر اشعه ماورا بنفش (UV) موجود در نور خورشید و در چراغهای مورد استفاده در تخت های برنزه است. اما قرار گرفتن در معرض آفتاب سرطان های پوستی را که روی پوستی که به طور معمول در معرض نور آفتاب قرار نمی گیرد ایجاد می کند. این نشان می دهد که عوامل دیگر ممکن است در خطر ابتلا به سرطان پوست موثر باشند ، مانند قرار گرفتن در معرض مواد سمی یا داشتن بیماری که سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند.

عوامل خطر

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند عبارتند از:

پوست روشن: هر کس ، صرف نظر از رنگ پوست ، می تواند به سرطان پوست مبتلا شود. با این حال ، داشتن رنگدانه کمتر (ملانین) در پوست محافظت کمتری در برابر آسیب رساندن به اشعه ماورا بنفش ایجاد می کند. اگر موهای شما بور یا قرمز و چشمانی روشن است و کک و مک دارید و می توانید به راحتی آفتاب سوختگی پیدا کنید ، احتمال ابتلا به سرطان پوست در شما بسیار بیشتر از فرد با پوست تیره است.
تاریخچه آفتاب سوختگی. داشتن یک یا چند تاول آفتاب سوختگی در کودکی یا نوجوانی خطر ابتلا به سرطان پوست را در بزرگسالی افزایش می دهد. آفتاب سوختگی در بزرگسالی نیز یک عامل خطر است.

قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد: هر کسی که زمان قابل توجهی را در زیر نور آفتاب سپری کند ، ممکن است به سرطان پوست مبتلا شود ، به خصوص اگر پوست توسط ضد آفتاب یا لباس محافظت نشود. برنزه شدن ، از جمله قرار گرفتن در معرض لامپ های برنزه و تختخواب ها ، همچنین شما را در معرض خطر قرار می دهد. قهوهای مایل به زرد پاسخ آسیب پوست شما به اشعه ماورا بنفش بیش از حد است.
آب و هوای آفتابی یا مرتفع. افرادی که در آب و هوای گرم و آفتابی زندگی می کنند بیشتر از افرادی که در آب و هوای سردتر زندگی می کنند در معرض نور خورشید هستند. زندگی در ارتفاعات بالاتر ، جایی که نور خورشید شدیدترین است ، شما را در معرض تابش بیشتر قرار می دهد.

خال: افرادی که دارای خال های زیاد یا خال های غیرطبیعی به نام خال های دیسپلاستیک هستند ، در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند. این خال های غیرطبیعی – که ظاهری نامنظم دارند و به طور کلی بزرگتر از خال های نرمال هستند – بیشتر از سایرین احتمال سرطانی شدن دارند. اگر سابقه خال غیرطبیعی دارید ، مرتباً آنها را مشاهده کنید تا تغییر کند.

ضایعات پوستی پیش سرطانی: داشتن ضایعات پوستی معروف به کراتوز آکتینیک می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. این رشد های پوستی پیش سرطانی معمولاً به صورت لکه های خشن و پوسته پوسته ای ظاهر می شوند که از قهوه ای تا صورتی تیره رنگ دارند. این موارد بیشتر در صورت ، سر و دست افراد پوست روشن که پوستشان به آفتاب آسیب دیده است ، دیده می شود.

سابقه خانوادگی سرطان پوست: اگر یکی از والدین یا خواهر و برادر شما به سرطان پوست مبتلا شده باشد ، ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهید.

سابقه شخصی سرطان پوست: اگر یک بار به سرطان پوست مبتلا شده باشید ، در معرض خطر ابتلا دوباره به آن هستید.

سیستم ایمنی ضعیف: افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند. این شامل افرادی است که با HIV / AIDS زندگی می کنند و کسانی که پس از پیوند عضو از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند.

قرار گرفتن در معرض اشعه: افرادی که تحت درمان با اشعه برای بیماری های پوستی مانند اگزما و آکنه قرار دارند ، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست ، به ویژه سرطان سلول پایه باشند.
قرار گرفتن در معرض برخی مواد. قرار گرفتن در معرض برخی مواد مانند آرسنیک ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

جلوگیری
بیشتر سرطان های پوست قابل پیشگیری هستند. برای محافظت از خود ، این نکات پیشگیری از سرطان پوست را دنبال کنید:

در اواسط روز از آفتاب خودداری کنید. برای بسیاری از مردم در آمریکای شمالی ، در حدود ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر اشعه خورشید شدیدترین است. فعالیت های فضای باز را برای سایر اوقات روز ، حتی در زمستان یا وقتی آسمان ابری است ، برنامه ریزی کنید.

شما تابش اشعه ماورا بنفش را در طول سال جذب می کنید و ابرها محافظت کمی در برابر اشعه های آسیب رسان دارند. اجتناب از آفتاب در شدیدترین حالت به شما کمک می کند تا از آفتاب سوختگی و آفتاب سوختگی که باعث آسیب پوست می شود و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد ، جلوگیری کنید. قرار گرفتن در معرض آفتاب با گذشت زمان همچنین ممکن است باعث سرطان پوست شود.

در تمام طول سال از ضد آفتاب استفاده کنید. کرم های ضد آفتاب ، همه اشعه های مضر اشعه ماورا especially بنفش را فیلتر نمی کنند ، به ویژه اشعه ای که منجر به ملانوم می شود. اما آنها نقش اصلی را در یک برنامه کلی ضد آفتاب بازی می کنند.

حتی در روزهای ابری از ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنید. کرم ضد آفتاب را سخاوتمندانه بزنید و هر دو ساعت یکبار دوباره استفاده کنید – یا در صورت شنا یا تعریق بیشتر اوقات. از مقدار زیادی کرم ضد آفتاب روی تمام پوست های در معرض ، از جمله لب ها ، نوک گوش ها و پشت دست و گردن استفاده کنید.

لباس محافظ بپوشید. کرم های ضد آفتاب محافظت کاملی در برابر اشعه UV ندارند. بنابراین پوست خود را با لباس تیره و کاملاً بافته شده که دست ها و پاها را می پوشاند و یک کلاه لبه پهن بپوشانید ، که محافظت بیشتری نسبت به کلاه بیس بال یا پارچه محافظ ایجاد می کند.

برخی از شرکت ها لباس های محافظتی نیز می فروشند. یک متخصص پوست می تواند مارک تجاری مناسبی را به شما پیشنهاد دهد.

عینک آفتابی را فراموش نکنید. بدنبال آنهایی باشید که هر دو نوع اشعه ماورا بنفش را مسدود می کنند – اشعه UVA و UVB.

از تخت های برنزه کننده خودداری کنید. چراغ های مورد استفاده در تخت های برنزه اشعه ماورا بنفش ساطع می کنند و می توانند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند.
از داروهای حساس به آفتاب آگاه باشید. برخی از داروهای تجویز شده و بدون نسخه ، از جمله آنتی بیوتیک ها ، می توانند پوست شما را نسبت به نور خورشید حساس کنند.

در مورد عوارض جانبی هر دارویی که مصرف می کنید از پزشک یا داروساز خود س Askال کنید. اگر حساسیت شما به نور آفتاب را افزایش می دهند ، برای محافظت از پوست ، احتیاط های بیشتری را برای جلوگیری از آفتاب در نظر بگیرید.

پوست خود را مرتباً چک کنید و تغییرات را به پزشک خود گزارش دهید. پوست خود را اغلب از نظر رشد پوست جدید یا تغییر در خال، کک و مک، برجستگی و علائم زایمان بررسی کنید.

با کمک آینه صورت، گردن، گوش ها و پوست سر خود را بررسی کنید. قفسه سینه و تنه و قسمت های زیرین بازوها و دست ها را معاینه کنید. جلو و عقب پاها و پاها را از جمله کف و فضاهای بین انگشتان پا معاینه کنید. همچنین ناحیه تناسلی و بین باسن خود را بررسی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا