شرایط نگهداری از لوازم آرایش + روش های نگهداری از آن ها

چگونه از لوازم آرایش خود نگهداری کنیم؟

برای آنکه بتوانیم به بهترین شکل ممکن از لوازم آرایشی خود استفاده کنیم، لازم است که پس از خرید، حتما به شرایط نگهداری از لوازم آرایشی توجه کنیم. حقیقت این است که بدون نگهداری درست از این لوازم، تمام هزینه هایی که صرف خرید آن ها کرده ایم بر باد می رود و نمی توانیم از آن ها استفاده نماییم. به همین دلیل لازم است تا با ترفندهای شرایط نگهداری از لوازم آرایش آشنا شویم تا بتوانیم از آن ها به مدت زمان طولانی تری استفاده نماییم. با ما همراه باشید.

شرایط نگهداری از لوازم آرایش

چیزی که در ابتدا برای خرید لوازم آرایشی باید به آن توجه داشته باشید، مدت زمان تقریبی انقضای محصول است. در واقع شما در ابتدا لازم است تا به تاریخ تولید و انقضای محصولی که قرار است خریداری کنید، توجه نمایید. اما ممکن است مدت ها از خرید یکی از لوازم آرایش شما گذشته باشد، چاره چیست؟

یکی از شرایط نگهداری از لوازم آرایش این است که شما لوازم آرایشی خود را روی زمین بچینید و آن هایی را که تاریخ انقضایشان سرآمده، دور بریزید. توجه داشته باشید که لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته، می توانند آسیب های جدی به پوست و چشم و هرجایی که از آن ها استفاده می کنید، بزنند. درواقع بروز حساسیت ها، خارش های شدید، قرمزی چشم و … همگی از عوارض استفاده از لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته است.

نگهداری از لوازم آرایش
نگهداری از لوازم آرایش

حتما می دانید که تاریخ انقضای هر لوازم آرایشی روی آن نوشته شده است. نمی توانید این تاریخ را بیابید؟ تاریخ انقضا اغلب در کنار و یا روی علامتی شبیه به قوطی باز درج شده اند. به عنوان مثال ممکن است شما با چیزی شبیه به M 36 مواجه شوید. این به چه معنی است؟

این علامت به این معنی است که پس از باز کردن محصول، تنها تا ۳۶ ماه قابل استفاده خواهد بود و پس از گذشت این مدت زمان، این لوازم آرایشی باید دور انداخته شود.

یکی دیگر از شرایط نگهداری از لوازم آرایش این است که برای جلوگیری از فراموش کردن تاریخ انقضای آن ها، با یک ماژیک دور این علامت را خط بکشید تا هر بار توجه شما به آن جلب شود.

در صورتی که این علامت روی محصول وجود نداشت، شما می توانید تاریخ انتقضا را روی بسته بندی بیابید.

نگهداری از لوازم آرایش
نگهداری از لوازم آرایش

اگر تاریخ انقضا روی محصول به هیچ صورت وجود نداشت، چه کنیم؟

به طور کلی می توانیم زمان تقریبی تاریخ انقضای لوازم آرایشی را به شرح زیر تعریف کنیم:

 • کرم های لوسیون بدن: بین ۹ الی ۱۲ ماه
 • کرم های صورت: کاسه ای ها تا ۹ ماه
 • کرم های صورت به شکل پمپی یا تیوپی تا ۱۲ ماه
 • کرم های روز و شب: بین ۶ الی ۹ ماه
 • ماسک ها بین ۶ الی ۹ ماه
 • کرم پودر تا ۱۲ ماه
 • سایه چشم تا ۳ ماه
 • لاک ها تا ۲ سال
 • رژ گونه و پنکیک ها تا ۳ سال
 • مدادهای ابرو و مدادهای چشم جامد تا ۲ سال
 • رژ لب و مداد لب تا ۲ سال
 • پاک کننده های آرایشی بین ۶ الی ۹ ماه
 • ریمل و خط چشم مایع تا ۶ ماه
 • عطرها تا ۳ سال
 • کرم های ضدآفتاب بین ۱ الی ۳ سال

شرایط نگهداری از لوازم آرایش چیست؟

برای آنکه بتوانید بیشترین استفاده را از لوازم آرایشی خود کنید، می توانید به این نکات توجه نمایید:

لوازم آرایشی را حتما در جای خشک و خنک نگهداری کنید. همچنین لازم است تا آن ها از نور و رطوبت در امان باشند. بهترین مکان ها برای نگهداری از لوازم آرایشی درون یخچال و یا درون کمد است.
بعد از استفاده از لوازم آرایشی، حتما درب آن ها را به سرعت ببندید تا خشک نشوند. همچنین با این کار از نشستن آلودگی روی آن ها جلوگیری خواهید کرد.
قلموی لوازم آرایشی را حتما تمیز نگهدارید. همچنین توجه داشته باشید که این قلموها نباید توسط چند نفر مورد استفاده قرار گیرند.

از ریمل و خط چشم چگونه نگهداری کنیم؟

ریمل و خط چشم دوتا از حساس ترین لوازم آرایشی هستند که به سرعت خشک می شوند. برای جلوگیری از خشک شدن آن ها، به این نکات دقت کنید:

 • بعد از هربار استفاده از ریمل و خط چشم، به سرعت درب آن ها را ببندید.
 • حین استفاده از ریمل، انگشت شصت خود را روی در ریمل قرار دهید تا هوا به داخل آن نفوذ نکرده و خشک نشود.
 • ریمل و خط چشم را بو کنید. اگر بوی نامطبوعی داد، این لوازم آرایشی فاسد شده و باید دور ریخته شوند.

حتما بخوانید: کامل ترین راهنمای خرید لوازم آرایشی( از سیر تا پیاز انتخاب مناسب ترین لوازم آرایشی+ نکات)

روش احیا کردن ریمل خشک شده

چنانچه با یک ریمل خشک شده مواجه شدید، با این روش ریمل خود را احیا کنید:

درب ریمل خود را محکم ببندید و سپس آن را درون ظرفی پر از آب جوش برای مدت یک دقیقه قرار دهید. در روش دوم می توانید دو قطره روغن زیتون درون ریمل بریزید و سپس درب آن را بسته و محکم تکان دهید تا ریمل شما نرم شده و قابل استفاده شود.

نگهداری از لوازم آرایش
نگهداری از لوازم آرایش

شرایط نگهداری از رژ لب چیست؟

برای آنکه بتوانید از رژ لب های خود به مدت زمان بیشتری استفاده کنید، باید آن ها را جایی دور از گرما قرار دهید که بهترین مکان برای آن ها، یخچال است. اگر پس از استفاده از رژ لب، لب شما پوسته پوسته شد، آن را دور بریزید چرا که فاسد شده است.

تمیز کردن برس ها و قلموها

یکی از مهم ترین وسایلی که برای استفاده از لوازم آرایشی به آن ها نیاز دارید، برس ها و قلموها هستند. این ابزار در صورت آلوده بودن می توانند به راحتی به پوست شما آسیب رسانند. به این منظور لازم است تا آن ها را هفته ای یکبار تمیز نمایید. برای تمیز کردن قلموها و برس ها و پدها، به روش زیر عمل کنید:
آن ها را با آب گرم و صابون و یا شامپی بچه بشویید. سپس آن ها را به شکل افقی قرار دهید تا خشک شوند. بعد آن ها در کف دست به آرامی بچرخانید تا به شکل اولیه خود بازگردند. بعد از این کار، آن ها را با سر بالا در بطری در جایی خشک قرار دهید.

شرایط نگهداری از لوازم آرایش ؛ رژ گونه و پنکیک

برای آنکه رژگونه و پنکیک شما فاسد نشوند، باید آن ها را در مکان هایی به دور از نور، رطوبت و گرد و غبار نگهداری کنید.

شرایط نگهداری از مدادهای آرایش

هربار پس از استفاده از مدادها، درب آن ها را محکم ببندید تا از ورود باکتری و تجمع آن ها روی نوک مداد جلوگیری نمایید. همچنین برای تراشیدن آن ها، خوب است تا مدادها را از یک ساعت قبل درون یخچال قرار دهید تا سفت شوند. حتما این مدادها را در جای خشک و خنک نگهدارید تا فاسد نشوند.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، با دانستن شرایط نگهداری از لوازم آرایش شما می توانید از لوازم آرایشی خود به مدت زمان طولانی تری استفاده کنید و همچنین به پوست، چشم، لب و مژه های خود آسیب وارد نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا