راهنمایی کامل و روش های ضدعفونی کردن لوازم آرایش

ما تلاش زیادی می کنیم تا وسایل آرایشی‌مان خوب و سالم بماند، اما بعضی گاهی اوقات عدم سلامت محصولاتی که استفاده می کنیم می تواند پوست را دچار مشکل می کند، و اینکه واقعا چگونه می توانیم آرایشمان را تمیز و خوب نگه داریم برایمان مسئله می شود. در این مطلبما قصد داریم روش های ضدعفونی کردن لوازم آرایش را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

روش های ضدعفونی کردن لوازم آرایش

بعضی از عادت ها از دوران دبیرستان با ما مانده، مثلا اینکه هیچوقت ریمل، خط چشم و رژ لبمان را با دیگران به اشتراک نگذاریم؛ اما وقتی صحبت از میکروب های موجود در مواد می شود، راه دیگری بجز پاکیزه نگه داشتن وسایل نداریم.

بیایید از پایه شروع کنیم. لوازم آرایشی که هرروز استفاده می کنیم باید هرچند هفته یکبار تمیز شود. بخصوص اگر سفر کرده ایم یا بیمار شده ایم. اگر شخص دیگری به هر دلیلی از لوازم آرایش شما استفاده کرد(مثلا اینکه مال خودش را یادش رفت یا اینکه صرفا می خواست مال شما را امتحان کند)، حتما پس از استفاده اش آنها را پاک کنید تا مطمئن شوید میکروبی باقی نمانده. این نکته بسیار مهمیست؛ ممکن است دوستمان سرما خورده باشد، یا بنا به هر دلیلی میکروبی باقی بماند.

بگذارید ساده بگوییم: دقیقا برای پاکیزگی لوازم آرایش باید روی چه چیزی تمرکز کنید؟ دکتر راب آکریج، شریک-بنیان گذارClarisonic می گوید: بهترین کار، این است که لوازم آرایش یا براش تان را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید. اگر مراقب نباشید، ممکن است هنگام پاک کردن آنها با الکل خرابشان کنید(مثلا محصولات پودری یا سایه چشم)؛ پس بیشتر برای پاک کردن براش، اسفنج یا اپلیکاتور تمرکز کنید. تمیز و ضدعفونی کردن لوازم آرایش براش برای سلامتی شما ضروریست. آیا مدت زیادست که براشتان را نشسته اید؟

ضدعفونی کردن لوازم آرایشی
ضدعفونی کردن لوازم آرایشی

بیشتر براش های آرایشی پرزهای مصنوعی یا موهای طبیعی حیوانات ساخته شده اند و برای شست و شوی هفتگی و ضدعفونی کردن لوازم آرایش بسیار مناسب اند. شستشو باعث نرم ماندن موهای براش می شود و از چسبندگی مواد آرایشی به آن جلوگیری می کند. نیاز نیست که براش یا اسفنج را هر روز بشویید، اما هفته ای یکبار ضروریست (اگر فقط خودتان استفاده می کنید).

آکریج می گوید”یادتان باشد که تمیز کردن لوازم آرایشی جایگزین عوض کردن لوازم قدیمی نمی شود، بعد از انقضای تاریخ مصرفشان از آنها استفاده نکنید.” درنتیجه بعد از تمام شدن تاریخ انقضایشان آنها را دور بریزید. مثلا وکس بوی بد می گیرد یا مثلا ریمل خشک می شود.

بیشتر بخوانید: شرایط نگهداری از لوازم آرایش + روش های نگهداری از آن ها

چه کار کنیم تا لوازم آرایشی که برایشان هزینه زیادی کردیم، را زود دور نریزیم؟

گابریل دی سانتیو، مدیرGabriel Cosmetics و میکاپ آرتیست می گوید” روشی عالی برای تمیز نگه داشتن لوازم آرایش، شستن دست ها قبل از استفاده کردن آنهاست. برای پاکیزه نگه داشتن آنها، می توانید ازالکل ایزوپروپیل ۷۰% و بطری اسپری استفاده کنید. هردو را از داروخانه تهیه کنید”

رژلب:

از الکل ایزوپروپیل برای تمیز کردن ضدعفونی کردن لوازم آرایش یعنی رژ استفاده کنید. همچنین می توانید از فوندانسیون و الکل هم استفاده کنید. یادتان باشد که مداد لب یا خط لب را نیز پاک کنید.برای تمیز کردن فرمژه، با پنبه و الکل سر آن را پاک کنید. برای استفاده دوباره، ۲۴ ساعت صبر کنید.

ریمل:

پیشنهاد می شود به جای پاک کردن، آنرا دور بیاندازید زیرا چشم ناحیه مهمیست و مواد فاسد یا میکروب دار باعث قرمزی چشم می شوند.

پودرها:

اگر به هر دلیلی نگران میکروب های پودر هستید، هر دفعه آن را پاک کنید. لایه بالایی را تمیز کنید و مقدار کمی الکل بزنید و خشک کنید.

کرم:

انگشتتان را داخلش نکنید؛ مهم نیست که دستانتان تمیز اند یا نه، این کار باعث ورود میکروب به آن ها می شود.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، شما می توانید از این راه ها برای ضدعفونی کردن لوازم آرایش خود استفاده کنید. به خصوص که ویروس کرونا مهمان کرده زمین شده است و باید بیشتر به سلامت و بهداشت هرآنچه که داریم، توجه نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا