با مهم ترین دلایل سفید شدن موها آشنا شوید

با بالارفتن سن، تغییراتی در ظاهر و باطن بدن رخ می دهد که این تغییرات سن واقعی شما را بیشتر نشان می دهند. یکی از همین تغییرات که خوشبختانه راه حل آسانی دارد، سفید شدن موها است. اما توجه داشته باشید که گاهی اوقات سفید شدن موها تنها به دلیل بالا رفتن سن رخ نمی دهد، بلکه می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد. در این مطلب با ما همراه باشید تا با دلایل سفید شدن موها آشنا شوید.

دلایل سفید شدن موها

اگر سن شما آنقدر بالا نیست که شاهد سفید شدن تار به تار موهای خود باشید، بهتر است که با دلایل سفید شدن موها آشنا شوید. فولیکول های مو سلول های رنگدانه ای به نام ملانین هستند که این ها سبب رنگ دادن به موهای شما می شوند. هنگامی که این فولیکول ها رنگ دانه های خود را از دست می دهند، موی شما سفید خواهد شد.
یکی از علل از دست رفتن این رنگدانه ها، بالا رفتن سن است. اما همان طور که گفتیم، دلایل سفید شدن موها متفاوت است که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

سفید شدن موها
سفید شدن موها

عوامل ژنتیکی

گاهی اوقات ساده ترین دلیل سفید شدن موها، عوامل ژنتیکی هستند. اگر در سنین پایین شاهد سفید شدن موهای خود شدید، می توانید کمی به عقبه خود بازگردید؛ شاید این سفیدی مو را در خانواده خود نیز بیابید. اگر پدر یا مادر شما نیز در جوانی موهایشان سفید شده، پس می توانید اطمینان حاصل کنید که عوامل ژنتیکی در سفید شدن موهای شما نقش موثری داشته است.

استرس بالا از دلایل سفید شدن موها

استرس عضوی جدانشدنی از زندگی روزمره ما شده است. اما سطح بالای استرس می تواند مشکلات بسیاری را با خود به همراه داشته باشد که یکی از آن ها، سفید شدن موها است. اگر تحت فشار روانی بالایی هستید، بهتر است کمی زندگی خود را متعادل کرده تا ضمن کاستن از بیشتر شدن سفیدی موها، سلامت باشید.

حتما بخوانید: چه کنیم تا موهای ریخته شده دوباره رشد کنند

بیماری های خود ایمنی

یکی دیگر از دلایل سفید شدن موها، بیماری های خود ایمنی است. در این نوع از بیماری ها، سیستم ایمنی بدن به سلول های بدن حمله می کند که یکی از این موارد حمله، موها هستند. هنگامی که سیستم ایمنی به موها حمله می کند، رنگ دانه ها را از بین برده و سبب سفید شدن موها می شود.

دلایل سفید شدن موها ؛ اختلالات تیروئیدی

هنگامی که تغییرات تیروئیدی در بدن رخ دهد، موها سفید می شوند. تیروئید غده ای پروانه ای شکل در پایه گردن است که می تواند متابولیسم بدن را کنترل کند. هنگامی که تیروئید شما به خوبی کار نکند، کم کاری یا پرکاری، موهایتان سفید خواهد شد.

کمبود ویتامین B-12

اگر بدن شما با کمبود ویتامین B-12 دست و پنجه نرم کند، قعطا شاهد موهای زیبا و شاداب و البته با رنگدانه نخواهید بود. از سوی دیگر خوب است بدانید که کمبود این ویتامین می تواند منجر به بیماری کم خوبی شود و سبب خواب آلودگی و خستگی شما گردد. گلبول های قرمز خون شما که وظیفه حمل اکسیژن به سلول های بدن از جمله موها را دارند، به ویتامین B-12 نیازمندند. پس اگر بدن شما به مقدار کافی ویتامین B-12 دریافت نکند، رفته رفته سلول های مو ضعیف شده و تولید ملانین متوقف می گردد.

کشیدن سیگار

کشیدن سیگار را نیز می توانیم از جمله علت های سفیدی مو بنامیم. سیگار کشید سبب محدود شدن رگ های خوی شده که این جریان خون به فولیکول های مو را کاهش می دهد. در نهایت موی شما شروع به ریزش می کند. از سوی دیگر مواد سمی موجود در سیگار، به فولیکول های مو آسیب رسانده و سبب سفید شدن آن ها می گردد.

سخن پایانی

اکنون که با دلایل سفید شدن موها آشنا شدید، می توانید آسان تر با آن مقابله کرده و یا دست کم روند این فرایند را کند کنید. درست است که رنگ کردن مو یکی از راهکارها برای خلاصی از سفید شدن موها است، اما چه بهتر خواهد بود که به سلامت موهایتان فکر کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا