۵ راه موثر برای جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو

دو سوم مردان تحت تأثیر طاسی مردانه قرار می گیرند، به طوری که ۴۰٪ در سن ۳۵ سالگی دچار ریزش مو می شوند ، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از ریزش مو انجام دهید.

جلوگیری از ریزش مو

۱٫ برای جلوگیری از ریزش مو داروهای تجویزی را در نظر بگیرید

دو داروی تایید شده بالینی برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو وجود دارد – فیناستراید و ماینوکسیدیل. فیناستراید با مهار هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) که باعث کوچک شدن فولیکول های مو و در نهایت ریزش آن می شود ، عمل می کند ، در حالی که ماینوکسیدیل جریان خون و جذب مواد مغذی به فولیکول ها را افزایش می دهد. هر دو روش درمانی ممکن است منجر به رشد مجدد مو نیز شود ، اما خطر عوارض جانبی را شامل می شود. مشخص شده است که فیناستراید تقریباً از هر ۳۱ مرد به یک اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی منجر می شود ، در حالی که ماینوکسیدیل می تواند منجر به تحریک پوست و واکنش های آلرژیک شود.

جلوگیری از ریزش مو

۲٫ از شانه لیزری استفاده کنید

به غیر از فیناستراید و ماینوکسیدیل ، شانه های لیزر تنها درمان ریزش مو هستند که مورد تایید FDA قرار گرفته اند. (در انگلیس ، داروها و شانه ها باید بصورت خصوصی پرداخت شود زیرا در NHS در دسترس نیست.) مطالعه ۲۰۱۴ بر روی ۱۰۳ مرد مبتلا به ریزش مو ، افزایش قابل توجهی در تراکم مو پس از ۲۶ هفته استفاده از لیزر را نشان داد. هفته ای سه بار در سراسر پوست سر شانه بزنید. روش دقیق کار شانه ها کاملاً مشخص نیست ، اما گفته شده است که لیزرهای کم مصرف دارای اثر آنتی اکسیدانی بر روی فولیکول های مو هستند.

۳٫ محصولات شستشو و مراقبت از موی خود را تغییر دهید

برخی شواهد نشان می دهد که بسیاری از ژل ها و سایر محصولات حالت دهنده ممکن است به ریزش مو کمک کنند ، زیرا مواد شیمیایی موجود در این محصولات بر روی پوست سر می مانند و در فولیکول ها گیر می کنند و مانع از آمدن سطح مو می شوند. از استفاده بیش از حد از ژل های مو خودداری کنید و محصولات حالت دهنده طبیعی که حاوی مواد شیمیایی کمتری هستند را امتحان کنید.

برای جلوگیری از ریزش مو از دوش آب داغ خودداری کنید

دوش های بیش از حد گرم با از بین بردن روغن های اساسی که به محافظت از پوست کمک می کند ، باعث خشکی و التهاب می شود. هیچ مدرک مستقیمی وجود ندارد که دوش آب گرم منجر به ریزش مو شود ، اما برخی معتقدند که التهاب پوست سر می تواند منجر به کوچک شدن فولیکول های مو و کم پشت شدن مو شود.

۴٫ به سراغ شامپوهای ضد DHT بروید

DHT مقصر اصلی ریزش مو است و برخی از شامپوها می توانند به مبارزه با این مسئله کمک کنند. محصولات حاوی ۱-۲٪ کتوکونازول ، دارویی را که مانع تبدیل تستوسترون به DHT می شود ، دقیقاً مانند فیناستراید جستجو کنید. با این حال ، از آنجا که استفاده از کتوکونازول به پوست سر محدود می شود ، خطر مشابه آن اثرات جانبی جنسی را ندارد.

جلوگیری از ریزش مو

۵٫ برای جلوگیری از ریزش مو ماساژ پوست سر را امتحان کنید

برخی مطالعات نشان داده اند که ماساژ پوست سر با افزایش گردش خون در پوست سر و فولیکول های مو و همچنین افزایش فعالیت ژن های شناخته شده برای رشد مو ، توانایی افزایش تراکم مو را دارد. یک مزیت دیگر این است که ماساژ به کاهش سطح استرس کمک می کند ، یکی دیگر از عوامل مربوط به ریزش مو است.
پیوند بزنید.

کلام آخر

اگر در حال حاضر ریزش موی قابل توجهی دارید ، پیوند ممکن است بهترین انتخاب شما باشد. قبل از ریزش مو ، حدود ۱۰۰۰۰۰ مو داریم. حداقل ۲۵۰۰۰ مورد لازم است تا ظاهر موی نسبتاً کاملی داشته باشد. فرآیند پیوند شامل برداشتن فولیکول های مو از مناطق “اهدا کننده” مقاوم در برابر DHT در پشت و دو طرف سر و پیوند آنها به پوست سر است. روشهای مختلفی برای کاشت مو وجود دارد ، اما برخی از روشهای جدید از سلولهای بنیادی مو برای تحریک رشد مجدد در ناحیه اهدا کننده استفاده می کنند ، در صورت لزوم امکان پیوندهای مکرر وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا