تاثیر ورزش بر زیبایی ، مسئله‌ای که با آن توجه نمی‌شود

ورزش، ارتباط مستقیمی با زیبایی دارد؛تاثیر ورزش بر زیبایی را نمی‌توان یکی دو مورد اعلام کرد. ۵ روز در هفته و روزی حداقل نیم ساعت ورزش، توصیه پزشکان است. خواب مناسب در کنار ورزش برابر بر است با صورتی زیبا‌تر و بدنی روی فرم که زیبایی شما را دوچندان خواهد کرد. از همین رو ما در مجله آرایش یاب تصمیم گرفتیم تا به شما از تاثیر ورزش بر زیبایی بیشتر بگوییم بلکه اگر این امر را جدی نمی‌گرفتید، تجدیدنظری داشته باشید.

نتیجه ورزش نکردن بر زیبایی

همین ابتدای مقاله با توجه به اهمیت موضوع ورزش نکردن و تاثیرش بر زیبایی، باید به این نکته اشاره کرد که اگر اهل ورزش نیستید، شک نکنید طی ۱۰ الی ۱۵ سال آینده نتیجه این تنبلی را دریافت خواهید کرد. در هر حالت نمی‌توان منکر این شد که با گذر سن، چین و چروک‌ها سمت افراد می‌آیند. این یک حقیقت است و باید با آن کنار آمد. اما مسئله این است که شما می‌توانید با ورزش، میزان این چین و چروک‌ها را کم کنید.

انباشته شدن چربی در دور چشم و گردن، چین و چروک بیشتر بر روی پیشانی و دارا نبودن یک هیکل به اصطلاح فیت، نتیجه ورزش نکردن است. اگر شما به ۲۰ سال آینده خود سفر کنید و در حال حاضر اهل ورزش نباشید؛ مطمعن باشید نتیجه این تنبلی خود را به وضوح خواهید دید.

تاثیر ورزش بر زیبایی همیشه هم مثبت نیست

یکی دیگر از نکاتی که باید قبل از پرداختن به اصل موضوع به آن نیز اشاره کرد، تاثیر منفی ورزش بر زیبایی است. ورزش‌های سنگینی مانند بدنسازی، وزنه برداری، کشتی و بوکس ورزش‌هایی هستند که نیازمند فشار زیادی هستند. حال به دو روش از این ورزش‌ها  که تاثیرات منفی بر روی ظاهر خواهد داشت می‌پردازیم که موارد زیر هستند :

  • استفاده از مکمل‌های غذایی سنگین برای ورزش
  • کاهش و یا اضافه کردن سریع وزن برای مسابقات

این دو مورد که البته بیشتر برای آقایان نیز پیش می‌آید، حتی موجب می‌شود توصیه بیشتر پزشکان پوست نیز بی‌فایده شود؛ اکثر پزشکان پوست برای درمان جوش‌های صورت توصیه می‌کنند که با ورزش کردن این مشکل را حل نمائید. اما استفاده از مکمل‌های بدنسازی و تغییر ناگهانی وزن بدن دقیقا در بسیاری از موارد موجب بروز جوش بر روی صورت و بدن می‌شود.

ورزش، تولیدکننده کلاژن

تاثیر ورزش بر زیبایی

تولید کلاژن را می‌توان مهم‌ترین تاثير ورزش بر زيبایی دانست. کلاژن نوعی بافت پیوندی است که به جوان شدن پوست انسان، کمک مضاعفی می‌کند. این ماده ضروری از افراد تنبل دوری می‌کند زیرا فیبروبلاست‌ها که محرکی هستند برای تولید کلاژن، در افراد تنبل کمتر است. افرادی که این مواد درون بدنشان کم باشد، با تیرگی و چروک در صورت خود آشنا خواهند شد.

ورزش، تستوسترون، شفافیت پوست

بیشترین تاثير ورزش بر زيبایی برای قسمت پوست و مخصوصا پوست صورت است. شفاف نبودن پوست یکی از مشکلاتی است که با افزایش سن با آن برخورد خواهید کرد. حال با ورزش به طور مداوم، تستوسترون در بدن شما بیشتر تولید می‌شود. این هورمون باعث می‌شود که پوست شما شفافیت بیشتری داشته باشد.

البته که این هورمون باعث می‌شود استرس کم‌تری نیز داشته باشید؛ به همین دلیل است که به افراد پرمشغله می‌گویند حتما ورزش کنند تا استرس کاری‌شان کم شود. در نتیجه تولید تستوسترون، آکنه نیز کمتر دیده می‌شود که در کل می‌توان گفت با تولید این هورمون، با یک پکیج زیبایی روبه‌رو می‌شوید.

تعریق در ورزش، شادابی صورت‌تان را تضمین می‌کند

برای عرق کردن نیاز به ورزش‌های حرفه‌ای سنگین نیست؛ با روزی ۳۰ الی ۹۰ دقیقه ورزش حتما عرق بر روی صورت شما نقش خواهد بست. این امر بدین معنی است که صورت شما با سم‌های درون خود در حال خداحافظی است. نتیجه این خداحافظی، شادابی پوست صورت‌تان است که زیبایی را برای شما بار دیگر به ارمغان خواهد آورد.

تاثیر ورزش بر روی مو

تاثیر ورزش بر زیبایی

تاثیر ورزش بر زیبایی را نمی‌توان به یکی دو مورد تقسیم کرد. مو نیز یک بخش دیگری از بدن ماست که با استمرار در ورزش، ظاهر زیباتری در آن هم دیده می‌شود. با ورزش کردن شما خون‌رسانی در بدن خود را بیمه خواهید کرد.

 یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود موهای سالمی داشته باشید، خون‌رسانی مناسب به آن‌هاست. از همین رو است که ورزش می‌تواند بر روی موی شما نیز تاثیرگزار باشید. تاثیر ورزش بر زیبایی مو به این مورد خطم نمی‌شود؛ با ورزش شما استرس را از خود دور خواهید کرد که موجب می‌شود ریزشی در موهایتان نبینید.

بهترین ورزش برای کاهش استرس و در نتیجه، زیبایی بیشتر

همان‌طور که در بخش‌های ابتدایی به آن اشاره شد، ورزش‌های سنگینی مانند بدنسازی، کشتی، بوکس، وزنه برداری و از این قبایل ورزش‌ها، در اکثر مواقع تاثیر منفی نیز خواهند داشت. این تاثیرها نیز اکثرا پس از پایان ورزش حرفه‌ای سراغشان خواهد آمد.

اما ورزش‌های آرام بخشی مانند یوگا، پیاده‌روی، پینگ پنگ شبیه این ورزش‌ها، موجب می‌شود که استرس کارهای روزمره و دغدغه‌های شما حداقل برای ساعاتی از شما فاصله بگیرد؛ با نداشتن استرس بدون شک وضعیت خون‌رسانی به بافت‌های صورت بهتر صورت می‌گیرد و در نتیجه با این ورزش‌ها، در کمترین زمان بهترین نتیجه را نیز خواهید گرفت که یکی االبته یوگا را می‌توان بهترین گزینه برای تاثیر ورزش بر زیبایی دانست.

افزایش کورتیزول، خداحافظی با جوش‌های صورت

باز هم رسیدیم به مبحث استرس که نتیجه ورزش مناسب است. شما با ورزش منظم و مداوم، به افزایش هورمون کورتیزول کمک خواهید کرد. این هورمون هرچقدر بیشتر باشد بهتر می‌تواند استرس شما را کنترل کند تا در زندگی تصمیم‌های بهتری بگیرید. با ترشح این هورمون به مرور چربی‌های روی صورت و جوش‌های روی تمامی بخش‌های بدن‌تان کم خواهد شد. نکته جالب این‌جاست که افزایش زیاد هورمون کورتیزول، باعث بوجود آمدن نوعی پروتوئین می‌شود که نتیجه این امر، پوستی لطیف و منعطف خواهد شد.

همچنین کسانی که ورزش می کنند، به طور آشکاری رنگ پوست زیباتری دارند. رنگ پوست صورت خوش رنگ در کسانی که ورزش می کنند، با رنگ زرد ، سبز یا خاکستری در کسانی که ورزش نمی کنند، قابل قیاس نیست.

هیدراته کردن پوست، امری ضروری پس از ورزش

همان‌طور که گفته شد، شما با عرق کردن به خروج مواد سمی از بدن کمک خواهید کرد. اما هیدراته کردن پوست که همان آب رسانی به بدن است، یک امر ضروری است. این کار باعث می‌شود ابتدا عرقی که باز به پوست نفوذ کرده است، کاملا دفع شود. از طرفی دیگر نیز جریان خون، به خوبی در پوست شریان پیدا خواهد کرد تا در مجموع با صورتی استانداردتر، زیبایی بیشتری را تجربه کنید.

نیاز بدن به مایعات بعد از ورزش، یک مورد دیگر در تاثیر ورزش بر زیبایی

تاثیر ورزش بر زیبایی

در بیشتر ورزش‌ها توصیه می‌شود که هنگام و یا بلافاصله پس از اتمام ورزش، مایعات زیادی استفاده نکنید زیرا ممکن است کمی گوارش را دچار اختلال کند. اما در کل با ورزش مداوم، بدن شما در شبانه روز نیاز بیشتری به آب پیدا خواهد کرد. هرچقدر مایعات درون بدن شما بیشتر باشد، مواد سمی تجمع یافته در سلول‌های پوستی شما بیشتر از بدن خارج می‌شود تا حتی عوارض الکل و یا داروهای سنگین نیز که به زیبایی شما اختلال ایجاد کرده بودند هم رفع شود.

ورزش صورت، تاثیر چندانی بر صورت ندارد

گاهی اوقات بعضی از افراد این سوال را می‌پرسند که چرا پزشکان اعتقاد زیادی به ورزش صورت ندارند؛ ورزش‌های صورت که در اکثر مواقع با وسیله‌های خاصی برای بخش‌های میانی صورت انجام می‌شود، زیبایی را برای مدت محدودی ایجاد می‌کند.

این ورزش‌ها که از طریق  ابزار خاص خود صورت می‌گیرد در گذر زمان زیبایی حاصله را نمی‌توانند نگه دارند. دلیل این امر نیز ساده است؛ این ورزش‌ها تاثیر چندانی بر عمق پوست نخواهند داشت به همین دلیل تاریخ انقضای سریعی دارند.

ورزش، افزایش قد = زیبایی بیشتر

در تحقیقاتی که اواخر انجام شده است، ثابت شده که ورزش‌های کششی مانند پیلاتس و یوگا باعث افزایش قد می‌شود. شاید بگویید که دیگر برای سن من نیست؛ اما سخت در اشتباه هستید زیرا طی این تحقیقات، نتیجه حاصل شده است که افراد بزرگسال نیز با این ورزش‌ها می‌توانند شاهد افزایش قد خود باشند.

تاثیر ورزش بر زیبایی فقط مختص زیبایی پوست و مو نیست؛ ورزش‌های کششی مانند پیلاتس و یوگا باعث می‌شود به‌قدری ماهیچه شما قوی شود که در خیلی از مواقع افزایش قد را نیز تماشا کنید. ورزشی مانند یوگا و پیلاتس به مرور زمان به رفع گودی کمر و قوز و … هم کمک می‌کند تا با بدنی زیباتر بتوانید زندگی کنید.

ورزش یار خواب، خواب یار زیبایی

اگر نزدیک به یک ماه ورزش را به طور مداوم و استاندارد ادامه دهید، خیلی از مشکلات خواب شما حل خواهد شد. حتی مربیان ورزشی نیز می‌گویند که برای موفق شدن در ورزش باید خواب خوبی داشت. حال شما اگر خوب ورزش کنید پس خوب می‌خوابید و در گذر زمان به دلیل خواب خوب، قدرت شما در ورزش بیشتر می‌شود. تا بدین جا هم که از تاثیر ورزش بر زیبایی مطلع شده‌اید. پس ما با یک چرخه‌ای روبه‌رو هستیم که اگر در این مسیر بیفتیم هم از سلامتی بیشتر و هم از ظاهر بهتری بهره‌مند خواهیم بود.

برچسب ها
تاثیرات ورزش زیبایی بیشتر ورزش و زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن